Jak na péči o smaltované hrnce, aby vydržely déle krásné?


Smaltované hrnce patří do každé domácnosti a jsou vynikajícím pomocníkem při přípravě jídel. Pokud si na ně zakoupíte kvalitní zboží, můžete se spolehnout na to, že vám bude sloužit řadu let. Jak ale na ně pečovat tak, aby vydržely co nejdéle krásné a funkční?

První kroky v čištění a udržování

Před prvním použitím smaltovaného hrnce je důležité si přečíst návod na použití a péči o něj. Většinou se hrnce před prvním použitím vymyjí vlažnou vodou a saponátem, aby se odstranily nečistoty, které mohly vzniknout v průběhu výroby.

Pravidelné čištění a údržba je základem pro to, aby vám hrnce co nejdéle vydržely krásné a funkční. Po každém použití je dobré hrnce vždy důkladně umýt, nejlépe ručně. Pokud byste je umývali v myčce, mohlo by dojít k poškrábání smaltu nebo jeho opotřebení. Pokud se na hrnci objeví silné nečistoty, můžete použít speciální čisticí prostředky na smalt.

Nečistoty, kterým se často nedaří zabránit

I při velké opatrnosti se může stát, že na smaltovaném hrnci vzniknou skvrny nebo se objeví opotřebení a poškrábání. Co s tím?

Horké skvrny, které se objevují po přímém kontaktu s horkým nápojem nebo jídlem, můžete snadno odstranit jemnou drnovou utěrkou a mýdlovou vodou. Na odstranění říznutí nebo poškození smaltu, které vznikly na hrnci například při pádu, může pomoci speciální smalto regenerační pasta, kterou naneste na postižené místo a nechte působit podle návodu.

V neposlední řadě, pokud chcete, aby vám smaltovaný hrnec držel co nejdéle, nenoste ho na otevřeném plameni a netrvajte na přehřívání. Pokud se hrnec rozpálí příliš, dno se může deformovat a hrozí riziko popraskání nebo trhlin.

Zajímají vás další tipy a triky na údržbu a čištění smaltovaných hrnců? Navštivte náš e-shop a objevte širokou nabídku kvalitního kuchyňského vybavení!